четвер, 26 листопада 2015 р.

Урок 5




Тема. Знаходження дробу від числа і числа за його дробом.
Мета: закріпити знання учнів щодо читання, запису  звичайних дробів; навчити розв’язувати нестандартні задачі на знаходження дробу від числа, а також доповнити ці знання алгоритмом розв’язання задачі на знаходження числа за його дробом.
Розвивати логічне мислення, математичну мову учнів, увагу, інтерес до математики. Виховувати активність пізнавальної діяльності, працьовитість.
Тип уроку: засвоєння  знань, умінь, навичок.
Обладнання:
Хід уроку
І. Організація класу.
Оголошення теми і мети уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Письмова частина домашнього завдання перевіряється у формі «назви правильну відповідь». Учні встають по черзі і називають відповіді до виконаних номерів.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.      Прочитайте дроби, назвіть у кожному з них чисельник і знаменник. Слайд 1
2.   Наведіть приклад дробу:
ü  знаменник якого на 5 більший за чисельник;
ü  чисельник якого втричі менший від знаменника.
3.   Цікава задача. Слайд 2
Артем купив один апельсин і вирішив спочатку з’їсти половину апельсина, потім половину остачі, після цього знову половину остачі і т. д. Чи міг таким чином Артем  з’їсти цілий апельсин? Запишіть, яку частину апельсина з’їдав Артем кожного разу.
 ІV. Засвоєння знань.
  1. Запис однієї й тієї ж величини різними дробами. Слайд 2

  •  Яку частину гривні становить дві монети по 25 к.?
  • Яку частину гривні становить 5 монет по 10 к.?
  • Яку  частину гривні становить 10 монет по 5 к.?
  • Яку  частину гривні становить 25 монет по 2 к.?

Отож, залежно від монет якими ми користуємося можна записати:
  1. Задачі на знаходження дробу від числа і числа за його дробом.
Задача 1. Слайд 3
У саду  Буратіно росте 25 дерев з них 3/5 становлять яблуні. Скільки яблуневих дерев росте в саду?
Щоб знайти дріб від числа потрібно число поділити на знаменник і отриманий результат помножити на чисельник.
Задача 2. Слайд 4
Буратіно зібрав урожай з 18 дерев, що становило 3/4 усіх дерев його саду. Скільки всього дерев росте в  саду.
Щоб знайти  число за його дробом  потрібно число поділити на  чисельник і отриманий результат помножити на знаменник.
Порівняємо розв’язування цих задач? Чим вони відрізняються?

V. Інтерактивна  вправа. Робота в групах
Дуже часто нам доводиться робити якісь розрахунки, зокрема під час купівлі-продажу. Тому здійснимо на уроці уявну екскурсію до магазину. Ми часто купуємо не весь товар, а лише частину від нього, наприклад, половину, третину, десяту частину. Тому дуже важливо в магазині вміти швидко та правильно використовувати свої знання про дроби. Після такої екскурсії ви зможете: набути певного досвіду вирішення побутових проблем; розвинути й закріпити свої знання й уміння розв’язувати задачі, у яких головними «дійовими особами» будуть звичайні дроби.
Уявимо, що наш клас -  це магазин. Зверніть увагу на цінники на певних товарах: книги на полиці, вазон з квітами…
До магазину ви підете групами.
Групи складаються з учнів з різним рівнем пізнавальних можливостей.
Задача 1. Обчислення початкової суми грошей.
Для того,  щоб купити щось у «магазині», потрібні… гроші. Їх нам люб’язно запропонували ваші спонсори, перерахувавши певну суму на вашу кредитну картку.
Кожна група отримує «кредитну картку від якогось «банку», наприклад, «Мама К», «Тато К». «Початковий капітал» на картках різний і запропонований у вигляді задачі. Перше  завдання –обчислити суму грошей, з якою групи підуть до  «магазину»
Задача 1. 1 групі
 «На вашому рахунку  2/5 від 100 грн.».
Задача 1. 2 групі
«На вашому рахунку  1/2 від 100 грн.».
Задача 1. 3 групі
«На вашому рахунку  3/10 від 100 грн.».
Задача 1. 4 групі
«На вашому рахунку 10/20  від 100 грн.».
Розв’язавши задачі учні перевіряють правильність відповідей. Слайд 5
Задача 2. Вибір товару. Задача на знаходження числа за його дробом
Тепер ви можете щось купити. Керівники кожної групи виберіть товар, який ви хочете
купити.
Учні знімають цінники з вибраного ними товару і разом з групою складають та розв’язують запропоновану  задачу.
Приклади цінників
Цінник 1
Назва товару: Комплект книжок.
Вартість товару: ?
Корисна інформація. Перша книжка коштує 12 грн., що становить 2/5 від вартості всього комплекту.

Цінник 2
Назва товару: Ваза з квітами.
Вартість товару: ?
Корисна інформація. Квіти  коштують  12 грн., що становить  3/5 від вартості вази.

  • Скільки грошей залишилось у вас  на картках після покупки?
  • Яка частина грошей була витрачена на покупку?
  • Яка частина грошей залишилася?

V. Підсумок уроку.
Запитання  до класу
 У нашому класі за списком … учнів. Яку частину класу складає 1 учень? 5 учнів? 9 учнів?
Як знайти дріб від числа?
Як знайти число за його дробом?
V. Домашнє завдання.
П. 22 , № 662, 665, 667, 669.

Немає коментарів:

Дописати коментар