Тема. Уявлення
про звичайні дроби.
Мета: сформувати уявлення про дробові числа, звичайні дроби; навчити учнів розпізнавати
звичайний дріб, дробове число, читати й записувати звичайні дроби. Розвивати логічне мислення, математичну
мову учнів, увагу, інтерес до математики. Виховувати активність пізнавальної
діяльності, працьовитість.
Тип уроку:
засвоєння нових знань.
Обладнання:
Хід уроку
І. Організація класу.
Оголошення теми і мети
уроку.
ІІ. Мотивація навчальної
діяльності.
Натуральні числа виникли в результаті практичної
діяльності людей, яким потрібно було знати кількість тварин у стаді, предметів
для обміну обміну або продажу, вимірювати чи обчислювати довжини, площі,
об’єми. Результати вимірювання не завжди виражалися натуральним числом, іноді в
процесі вимірювання одержувалися частини від цілого числа. Тож виникла потреба
у введенні дробового числа.
Але мало знати, що таке дріб. Треба вміти
порівнювати дроби, виконувати над ними дії, розв’язувати різні задачі з
дробами. З цього ми і почнемо вивчення нашої теми.
ІІІ.
Вивчення нового матеріалу.
Інтерактивна
вправа. Обговорення проблеми в загальному колі.
Дроби утворюються, коли натуральне число ділять на
рівні частини: на дві, на три, на чотири частини.
Яка одиниця ділиться на частини?
Найбільш відома частини – це половина. Часто ми
зустрічаємося зі словами з префіксом пів. Наприклад, півгодини, півхліба,
півкілограма.
Назвіть ще декілька слів з таким префіксом.
Які ще інші частини ми використовуємо?
Як утворюють частини?
(Тоді, коли один предмет або одиницю виміру ділять
на рівні частини).
Від чого залежить назва частини?
(На скільки рівних частин поділити одиницю).
Слайд
1
Для запису будь-якої частини використовують горизонтальну риску «-», яку
називають дробовою рискою. Слайд 2
.
1. Читання дробів. Розпізнавання
знаменника і чисельника дробу.
Прочитайте і запишіть утворений дріб. Назвіть чисельник і знаменник дробу.
Поясніть, що показує знаменник, і що показує чисельник.
Слайди 3-14
2. Записування одиниць
виміру у вигляді дробу.
Задача. Скільки в одному метрі сантиметрів
(дециметрів , міліметрів)? На скільки рівних частин треба поділити відрізок
довжиною 1м (1дм, 1см)?
Після виконання цього завдання учні самі складають своєрідний «алгоритм»
розв’язання задач виду «Виразити величину меншими одиницями вимірювання»
3. Розв’язування
найпростіших задач на звичайні дроби
Для кращого розуміння дробів, учням знову треба
нагадати: коли щось ціле: сад, книжка, дерева, сторінки – поділено на рівні
частини, то кількість одиниць поділу є знаменником дробу, а кількість
«відмічених» одиниць є чисельником дробу.
Слайд
16-18
V.
Підсумок уроку.
Запитання до класу
- Який запис називається звичайним дробом
- Що показує знаменник звичайного дробу? Де він записується?
- Що показує чисельник звичайного дробу? Де він записується?
- Скільки грамів у п’ятій частині кілограма?
- Виразити у хвилинах 1 с, 20 с, 59 с.
VІ. Домашнє завдання.
П.
22 до прикладу 1, № 654, 656, 658, 660.
Немає коментарів:
Дописати коментар